Haber

Libya, Nijer’deki Gelişmeler Konusunda ECOWAS ve Afrika Birliği İle Tutarlı Bir Tavır Atıyor

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Abdülhamid ed-Dibeybe, ülkesinin Nijer’deki gelişmeler konusunda Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) ve Afrika Birliği ile uyumlu bir tutum sergilediğini belirtti.

UMH’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Başbakan Dibeybe, Nijer’in Trablus Büyükelçisi İsiad Ag Kato ile bir araya geldi.

Büyükelçi Kato’nun Nijer’deki askeri ve siyasi gelişmeler hakkında bilgi verdiği görüşmede, Başbakan Dibeybe ülkesinin Nijer’deki gelişmelere yönelik tutumuna dikkat çekti.

Nijer’de komşu ülkeleri olumsuz etkileyecek herhangi bir kaosa izin vermeyecek şekilde istikrarın korunması gerektiğinin altını çizen Dibeybe, “Libya, Nijer’deki gelişmeler konusunda ECOWAS ve Afrika Birliği ile uyumlu bir duruş sergiliyor.” sözünü kullandı.

Öte yandan Libya Cumhurbaşkanlığı Kurulu’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Başkanlık Kurulu Başkan Yardımcısı Musa el-Kuni, Çad Devlet Başkanı Muhammed İdris Debi Itno ile telefonda görüştü.

Nijer’de silahlı çatışma çıkmadan anayasal düzenin yeniden tesis edilmesi gerektiğini belirten Kuni, Nijer’e komşu olan ancak ECOWAS üyesi olmayan ülkelerin arabuluculuk çalışmaları kapsamında adım atmaya hazır olduklarını ifade etti.

Kuni ve Itno, iletişimi sürdürmek ve Nijer’e komşu ülkeler arasında arabuluculuğu acilen etkinleştirmek için acil adımlar atma konusunda anlaştılar.

Nijer’de darbe

Nijer’de Başkan Muhammed Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayına bağlı unsurlar tarafından gözaltına alındı ​​ve o akşam ordu, iktidarı ele geçirdiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdurrahmane Tchiani, 28 Temmuz’da Ulusal İç Savunma Kurulu (CNSP) adlı cuntanın liderliğini üstlendi ve geçiş hükümetinin başına geçti.

gundogmushaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu