Haber

İddia: BM aracılı, SDG ve Türkiye destekli silahlı gruplar anlaşmaya vardı

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF) arabuluculuğunda Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile Türkiye merkezli güçlerin Haseke ve Til Temir sularının akışı konusunda anlaştıkları iddia edildi. Rûdaw’ın haberine göre, uzman ekipler Elok Su Terfi İstasyonu’na giderek Haseke ve Tıl Temir suyunun tekrar akışını sağladı.

Anlaşmaya göre Rojava Özerk Yönetimi, Dirbêsi’den Elok İstasyonu’na 6 megavatlık elektrik sağlayacak, bu istasyondan Haseke ve Tıl Temir’e su basılacak. Elok’a giden uzman ekibin çalışmasının ardından su istasyonunun test amaçlı 3 gün süreyle çalıştırılacağı öğrenildi. Testlerin ardından Haseke ve Til Temir’e su verilecek.

İlgili Makaleler

Elok Su Terfi İstasyonu, bir milyondan fazla insanın yaşadığı Hesake ve Tıl Temir’in içme suyu ihtiyacını karşılıyor.

Özerk idarenin kontrolündeki Haseke ili ve çevre yerleşim yerlerinin içme suyu, Türk takviyeli kümeslerin kontrolündeki Serêkaniyê ilçesine 6 kilometre uzaklıkta bulunan Elok Su Pompa İstasyonundan temin ediliyor. Ancak 2019 yılından bu yana tesisteki kesintiler nedeniyle 1 milyondan fazla kişi temiz suya erişimden mahrum kaldı. (DIŞ HABERLER)

duragan-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu