Haber

Hindistan’ın Pakistan’ı ŞİÖ toplantısına davet ettiği iddia edildi

Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar’ın Pakistan Dışişleri Bakanı Bilaval Butto Zardari’yi Mayıs ayında Goa eyaletinde düzenlenmesi planlanan Şangay İşbirliği Örgütü (SCO) toplantısına davet ettiği iddia edildi.

The Indian Express gazetesinde yer alan haberinde Jaishankar’ın bu daveti Pakistanlı mevkidaşına İslamabad’daki Hindistan Büyükelçiliği aracılığıyla ilettiği iddia edildi.

Pakistan Dışişleri Bakanı Zerdari daveti kabul ederse, bu onun 12 yıl sonra Hindistan’a dışişleri bakanı seviyesindeki ilk ziyareti olacak.

Eski Pakistan Dışişleri Bakanı Hina Rabbani Khar, Temmuz 2011’de Hindistan’ı ziyaret etti.

2016 yılından itibaren ilişkiler bozulmaya başladı

Eski Hindistan Dışişleri Bakanı Sushma Swaraj, Ağustos 2015’te dönemin Pakistan Dışişleri Bakanı Sartaj Aziz’e bir davetiye gönderdi. Ancak Swaraj, Aziz’den Hindistan’daki Jammu ve Keşmir’den liderlerle görüşmeyi bırakmasını istemişti. Aziz’in reddetmesi üzerine davet iptal edildi.

Hindistan’dan Pakistan’a en son Dışişleri Bakanı düzeyinde ziyaret Aralık 2015’te Swaraj tarafından yapıldı.

Swaraj’ın ziyaretinin ardından Ocak ve Eylül 2016’da Jammu ve Keşmir’de terör saldırıları gerçekleşti. Şubat 2019’da yaşanan terör saldırısı ile iki ülke arasındaki ilişkiler daha da kötüleşti.

Yeni Delhi yönetiminin Jammu Keşmir’in özel statüsünü 5 Ağustos 2019’da kaldırması ve eyaleti merkeze bağlı iki birlik bölgesine ayırmasının ardından diplomatik ilişkiler en düşük seviyedeydi. Ticaret askıya alındı ​​ve sınır ötesi otobüs ve tren seferleri askıya alındı.

Pakistan’dan müzakere çağrısı

Aralık 2022’de Hindistan Dışişleri Bakanı Jaishankar, Pakistan’ı “terörizmin merkezi” olmakla suçladı. Pakistan Dışişleri Bakanı Zardari, Hindistan Başbakanı Narendra Modi’yi 2002’de Gujarat’taki isyanlar için eleştirdi.

Ancak bu gerilim uzun sürmedi Pakistan Başbakanı Shahbaz Sharif, 12 Ocak’ta Al Arabiya televizyonuna verdiği röportajda Hindistan Başbakanı Narendra Modi’yi iki ülke arasında dahil olmak üzere tüm sorunların çözümü için ciddi ve samimi bir şekilde müzakere etmeye çağırdı. Jammu ve Keşmir.

Hindistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Arindam Baghci 19 Ocak’ta ülkesinin Pakistan ile komşuluk ilişkisi istediğini, ancak “terör, şiddet ve düşmanlıktan arınmış uygun bir ortama” ihtiyacı olduğunu açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu