Haber

Almanya resmen onayladı: Leopard tankı Ukrayna’ya gönderilecek

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Leopard tankının Ukrayna’ya gönderileceğini doğruladı. Alman hükümetinden yapılan açıklamada, “Bu karar, Ukrayna’yı elimizden geldiğince destekleme şeklindeki iyi bilinen çizgimizi takip ediyor. Uluslararası alanda yakın koordinasyon içinde hareket ediyoruz.”

İlk adımda 14 adet Leopard 2 tankının ordu envanterinden temin edileceği ve Ukrayna askerlerinin Almanya’daki eğitimlerine yakında başlanacağı açıklandı.

İlgili Makaleler

POLONYA’DAN TEŞEKKÜRLER

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, kararından dolayı Scholz’a teşekkür etti. Morawiecki, “Ukrayna’ya leopar gönderme kararı Rusya’yı durdurmak için büyük bir adım” dedi.

Morawiecki, geçtiğimiz saatlerde yaptığı açıklamada Almanya’yı “gecikmekle” suçlayarak, “Umarım Alman tarafından tanklarla ilgili yanıt çabuk gelir, çünkü Almanlar oyalanıyor, kaçıyor, bir şekilde hareket ediyor. bunu anlamak zor.”

RUSYA ‘İYİYE İMZA ATMAYIN’ DEDİ

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna’ya Leopard tankı göndermesi halinde Almanya ile ilişkilerin “olumsuz etkileneceğini” söyledi. Peskov dün yaptığı açıklamada Almanya’nın Ukrayna’ya olası tank sevkiyatını değerlendirerek, “Bu tür bir sevkiyat Rusya-Almanya ilişkilerinin geleceği açısından pek iyiye işaret değil. Bu durumun ilişkilerin geleceği üzerinde kaçınılmaz bir iz bıraktığına şüphe yok. .” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu